Jak wybrać odpowiedni rozmiar obrusu?

Obrus jest ozdobą każdego stołu. Jest odpowiedni jak do domu tak i do restauraci, na bankiet i wesele. Jak wybrać właściwy? Doradzimy.

Zastanów się, czy chcesz zakryć cały stół czy tylko jego część

Najczęściej w domu można spotkać obrusy, które zakrywają całe stoły i delikatnie wystają poza krawędzie. W zależności od kształtu stołu można wybierać spośród obrusów okrągłych, owalnych, kwadratowych i prostokątnych. Ale można również wybrać tak zwany bieżnik. Jaka jest między nimi różnica? Bieżnik jest wąski, długi i nakryje jedynie część stołu. Umieszcza się go na całej długości stołu, a na końcach wystaje poza krawędzie. Obrus pokrywa cały stół i z każdej strony wystaje poza krawędzie.

 

Wybierz odpowiedni rozmiar obrusu na stół

Wybierając długości tkaniny należy wziąć pod uwagę, że w sklepach zwykle podany rozmiar to rozmiar obrusu, a nie stołu. Dlaczego? Każdy z nas ma inny gust i preferuje inny zwis obrusu na stole. Zależy tylko na nas jaki wybierzemy. Tkanina może sięgać tylko do krawędzi stołu lub swobodnie zwisać prawie do ziemi. Ogólnie polecamy zakładkę od 15 do 20 cm. Nie zalecamy zakładki mniejszej niż 15 cm, ponieważ obrus nie prezentuje się ładnie na stole. A jaki jest maksymalny rozmiar zakładki? W tym przypadku nie ma limitu. Na przykład stoły bankietowe mają zazwyczaj długość aż do ziemi. Zakładka jest w tym przypadku identyczna z wysokością stołu.

Wybierając obrus pamiętaj, że zakładka musi być taka sama po całym obwodzie stołu. To znaczy z każdej strony stołu. Nie zapomnij do wybranego rozmiaru stołu dodać dwukrotny rozmiar zakładki. Podajemy przykład. Jeżeli stół jest o rozmiarze 70x110 cm, a chcemy zakładkę 15 cm, rozmiar obrusu powinien być 100 x 140 cm.

Zastanawiasz się jaką wybrać długość zakładki? Weź również pod uwagę wysokość krzeseł, aby obrus nie był zbyt długi i nie przeszkadzał podczas siedzenia przy stole.

Jak wybrać rozmiar bieżnika?

Bieżniki dobrze prezentują się samodzielnie lub w połączeniu z klasycznym obrusem. Są odpowiednie do codziennego nakrycia stołu lub ma uroczystości świąteczne. W tym przypadku kreatywność nie zna granic. Jak wybrać bieżnik?

  • Na środku stołu bieżnik nie powinien zajmować więcej niż jednej trzeciej szerokości stołu.
  • Bieżnik nie powinien zbytnio ingerować w miejsca, gdzie się spożywa posiłki.
  • Długość bieżnika powinna odpowiadać co najmniej długości stołu. Idealna jest zakładka co najmniej 15 cm z każdej strony.

Dopasuj bieżnik do obrusu lub podkładek. Kontrastowe kolory wyglądają bardzo dobrze. Wypróbuj na przykład beżowy obrus i bieżnik z wyraźnymi wzorami.

 

Daj sobie uszyć bieżnik lub obrus na wymiar

Nie pasują Ci standardowe wielkości obrusów? Daj sobie uszyć na wymiar. Chętnie uszyjemy obrus zgodnie z Twoim życzeniem i wymaganiem. Obrus może mieć dowolną długość. Jedynym ograniczeniem, którego musimy przestrzegać jest szerokość tkaniny.  Tkaniny są zazwyczaj w szerokościach od 140 cm do 160 cm.

 

W naszym sklepie internetowym znajduje się cała oferta tkanin na metry oraz gotowe obrusy.


Szycie na miarę mamy własną szwalnię
Wyjątkowa oferta ponad 10 000 produktów
Czeska produkcja produkty wysokiej jakości
30 dni na zwrot od zakupu towaru
Zadowoleni klienci w pięciu krajach