Kiedy jest odpowiedni czas na wymianę łóżeczka na łóżko?

Dzieci rosną bardzo szybko. Z niemowlaka staje się dziecko, a z dziecka przedszkolak, a nim się zorientujesz będziesz wymieniać łóżeczko na pierwsze łóżko w dziecięcym pokoju. Kiedy jest odpowiedni czas na taką wymianę? Zapomnij na tabelki, rady twojej matki i cudownie rozwiniętne dzieci sąsiadów. Poradzimy wam według czego można samodzielnie podjąć decyzję.

Nie kieruj się wiekiem dziecka lub ogólnymi radami. Uniwersalna rada nie istnieje, a każde dziecko jest inne i ma swoje potrzeby. Jedyna rada, którą Wam możemy udzielić z czystym sumieniem to: Nigdy nie przenoś dziecka z łóżeczka do łóżka na siłę, wbrew jego woli. Uszanuj jego potrzeby i życzenia i znajdź sposób jak spokojnie i stopniowo przyzwyczajić dziecko do nowego miejsca do spania.

Co należy wziąć pod uwagę, aby podjęły właściwą decyzję?

  • Zazwyczej dziecko chętnie przenosi się do większego łóżka w wieku od 18 miesięcy do 3 lat. Jeśli się tak stanie później, nic się nie dzieje, wszystko ma swój czas. Dziecko w wieku do 18 miesiąca powinno jednak spać w bezpiecznym otoczeniu łóżeczka.
  • Głównym powodem przejścia z łóżeczka do łóżka jest wielkość dziecka, nie jego wiek. Jeżeli łóżeczko jest dla dziecka już małe lub samo się z niego dostanie nawet kiedy materac jest na najniższym poziomie to łóżeczko nie jest już bepieczne. Wręcz przeciwnie.
  • Dziecko zaczynna się uczyć chodzić na nocnik lub toaletę. Jeśli jest w trakcie uczenia się nowych nawyków, musí mieć bepieczną drogę na toaletę również w nocy. Wiąże się to z usunięciem niebezpiecznych przedmiotów z drogi i nocnym oświetleniem. Jeśli dziecko dotrze do twojej sypialni spokojnie go odprowadź z powrotem do jego pokoju.
  • Bezpieczność przede wszystkim. Postaw łóżko tak, aby dziecko nie mogło spadnąć do szczeliny. Zaklej kontakty, zabezpiecz okna i usuń ostre lub ciężkie przedmioty. Nie wkładaj do łóżka ciężkich poduszek, pod którymi by się mogło dziecko udusić. Natomiast nejmilsze pluszaki zapewnią uczucie bezpieczeństwa.
  • Najczęstszym powodem przeniesienia dziecka z łóżeczka do łóżka jest przyjście na świat rodzeństwa. Zrób to kilka tygodni przed narodzinami, aby starsze rodzeństwo nie kojarzyło niechcianej zmiany z przyjściem na świat nowego członka rodziny. Lepiej dać mu wrażenie straszego brata lub siostry.
  • Utrzymój rytuały snu w nowym miejscu, zachęcaj i chwal za każdy postęp. Na dowód tego, że już dorosło i bierzesz jego zdanie na poważnie, pozwól mu wybrać pościel według własnego życzenia. Przekonasz się jak usypianie z koparkami, zwierzętami, księżniczkami czy wozami strażackimi pomoże się dziecku szybciej przyzwyczajić do nowego łóżka.

 

Jeśli nie uda się przejście do łóżka za pierwszym razem to spokojnie dziecko daj spowrotem do łóżeczka. Przygotuj go do zmiany wolniej, a za kilka tygodni to spróbuj ponownie. Poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen jest dla zdrowego rozwoju dziecka dużo ważniejsze niż spełnienie zadania.


Szycie na miarę mamy własną szwalnię
Wyjątkowa oferta ponad 10 000 produktów
Czeska produkcja produkty wysokiej jakości
30 dni na zwrot od zakupu towaru
Zadowoleni klienci w pięciu krajach